عملیات مهد کودک: نه برای کودک نه درباره کودک!

یادداشتم درباره فیلم عملیات مهدکودک که در روزنامه ایران روز پنجشنبه 21 آذر 92 در صفحه 8 چاپ شده:
لینک مطلب:


«عملیات مهد کودک» قرار است به بحران تنهایی کودکان بویژه تک فرزندها و عدم ارتباط صحیح والدین با فرزندان خود بپردازد. ماجرایی که این روزها در اغلب خانه‌ها دیده می‌شود و طبیعی است که وظیفه فیلمساز است تا هم این معضل و ناهنجاری را درست نمایش دهد و هم در خلال روایت داستان، راهکارهای عملی برای حل این معضل ارائه دهد، چرا که اغلب مجرمان، کودکی خوبی نداشته‌اند و اینجاست که مشکلات یکی پس از دیگری رخ می‌نمایند! 
موضوع فیلم درباره کودکان است و نه برای کودکان چرا که کودک خواهان دنیای شادی است که در خلال آن پیام‌های تربیتی به زبان ساده نیز به او آموزش داده شود. با نگاهی به آثار مرضیه برومند یا ایرج طهماسب به خوبی می‌توان دریافت که می‌شود با هزینه اندک و عدم استفاده از جلوه‌های ویژه نیز به این هدف رسید، اما فیلم در طرح مشکل تنهایی کودکان و عدم ارتباط صحیح والدین با آن‌ها هم ناتوان است. دقت کنید که بیننده اصلاً نمی‌فهمد چرا مادر ترنم آنقدر از او دور است و دوستش ندارد و دلیل اختلافش با همسرش چیست؟ کلیشه همیشگی پولدار شدن مرد و تازه به دوران رسیدگی زن خانواده اصلی و وجود یک راننده مهربان علت اصلی بیان می‌شود. در خانواده‌های دیگر هم همین موارد بیداد می‌کند. پدر خوشگذران است و زنش به جای صحبت فقط گریه می‌کند و دیگری زن خاله زنکی است که به جای کار و زندگی مدام در حال غیبت است و چشم و هم چشمی و خانواده دیگر که زن وسواسی دارد و مرد خشمگینی که همه خشم خود را روی سر زنش خالی می‌کند و او هم روی بچه‌اش. در این میان می‌ماند «واقعیت» که چیز دیگری است. مثلاً در خیلی از خانواده‌ها زن و مرد مجبورند سخت کار کنند و اگر بچه را به مهد کودک می‌سپارند به این دلیل است که چاره دیگری ندارند و بچه‌های این خانواده‌ها که اغلب تک فرزند هستند وقتی از مدرسه به خانه می‌آیند تنها هستند و شب هم که والدین از سر کار بر می‌گردند نه جانی برایشان مانده نه توانی که وقتی به فرزند خود اختصاص دهند. مسأله ملموسی که در این فیلم دیده نمی‌شود و این شکستی دوجانبه است چرا که فیلم نه برای کودکان است نه درباره آنها. از دیگر سو علیرغم حضور بازیگران مطرح سینما و تئاتر ایران شاهد بازی‌های ضعیف گروه بازیگران هستیم و به این اضافه کنید بازی‌های بسیار نچسب و بد بازیگران کودک را که توی ذوق می‌زند. البته باید به این نکته اشاره کرد که جلوه‌های ویژه فیلم بسیار خوب است و نمونه زیادی در سینمای ایران ندارد که در ساخت ضعیف و کارگردانی ضعیف‌تر گم شده است. در پایان فقط می‌توان گفت که «عملیات مهد کودک» یک نمره منفی بزرگ در کارنامه نه چندان طویل فرزاد اژدری است.

/ 1 نظر / 27 بازدید
مهتاب طهرانی

سلام عملیات مهدکودک ضعف های زیادی در پرداخت شخصیت ها دارد و خط داستانی آن هم خیلی ایده آل نیست و هرگز به پای سلام بر فرشتگان نمیرسد اما نمره منفی بزرگی هم در کارنامه اژدری نیست بچه ها با این فیلم ارتباط برقرار میکنند و ازین وجه قصه برای کودکلا است و پدر و مادرها کمی متفکر میشوند ازین وجه فیلم درباره کودکان است