از دید دولت، شبکه نمایش خانگی چرخ پنجم است!

نمایش خانگی همچنان رو به افول
این عنوان تیتری است که روزنامه تهران امروز در صفحه 12 روز شنبه 15 تیرماهش چاپ کرده و دیدگاههای من را در رابطه با حضور سریال های ویژه شبکه سینمای خانگی و دلایل ادامه افول این شبکه جویا شده است.
لینک مطلب:

http://tehrooz.com/1392/4/15/TehranEmrooz/1211/Page/12


http://tehrooz.com/1392/4/15/TehranEmrooz/1211/Page/12/TehranEmrooz_1211_12.pdf

محبوبه شعاعی: مدتی می‌شود که زمزمه‌هایی درباره کسادی بازار شبکه نمایش خانگی شنیده می‌شود. شبکه‌ای که به نظر می‌رسید با روی آوردن سریال‌سازان سرشناسی چون «محمدحسین لطفی» با سریال «قلب یخی» و همینطور «مهران مدیری» با سریال «قهوه تلخ» به آن، از یک بعدی بودن خارج شود. اما ورشکستگی مالی در تولید قلب یخی و تعویق افتادن ارائه سری دوم و سوم آن و همینطور تغییر کارگردان و مشکلاتی از این دست و همینطور سرانجام نافرجام «قهوه تلخی» همه دست به دست هم داد تا این صنعت را یک بعدی نگه دارد و سوت شروع کم‌جان شدنش را بزند. سریال‌هایی که بعدها در این شبکه منتشر شد چندان با استقبال مخاطب روبه‌رو نشد. با انتشار «ویلای من» به کارگردانی «مهران مدیری»، «شام ایرانی» به کارگردانی «بیژن بیرنگ» که سری جدید آن را «محمد شایسته» می‌سازد و همینطور «رالی ایرانی» به کارگردانی «آرش معیریان» که با استقبال خوبی هم روبه‌رو شده‌‌اند، انتظار می‌رفت این صنعت با پیشرفتی هرچند کوچک همراه باشد. اما «مصطفی محمودی» دبیر اتحادیه ویدئو رسانه برخلاف این انتظار، هنوز هم به خطر حذف این صنعت اشاره می‌کند. محمودی در گفت‌وگو با تهران امروز درباره اینکه آیا با این محصولات جدید، امید به شبکه نمایش خانگی برمی‌گردد یا نه می‌گوید: «تیراژ کارهایی که به آنها اشاره کردید، چندان امیدوارکننده نیستند.

 

 

برای همین این محصولات جدید نمی‌توانند این شبکه را از بحث نابودی که یک‌سال است درگیرش هستیم نجات دهند. این محصولات در واقع تلاش می‌کنند تنوع و طراوت به شبکه نمایش خانگی بدهند و مخاطب جدید را به این شبکه بکشانند.» او ادامه می‌دهد: «برخلاف اظهارنظرهای غیرکارشناسانه‌ای که بعضی افراد درباره شبکه نمایش خانگی می‌کنند و معتقدند سریال‌سازی به درد شبکه نمایش نمی‌خورد، اتفاقا در همه جای دنیا، یک سری سریال‌ها فقط مختص توزیع در شبکه نمایش خانگی ساخته می‌شوند.» او در پاسخ به این سوال که چطور با حضور محصولات جدید، نمی‌توان به پربارتر شدن این صنعت امیدوار بود می‌گوید: «مشکل محصولاتی که ارائه می‌شوند سر وقت نبودن توزیع است. برای جلب اطمینان مخاطبان به این صنعت باید سازوکاری ترتیب دهیم که محصولات ارائه شده حتما سر وقت منتشر شوند. برای اینکه امید به این صنعت برگردد باید برنامه‌های دنباله‌دار برایش ساخته شود. هم از طرفی قسمت‌های مختلف سریال‌ها سروقت منتشر شوند و هم از طرف دیگر مجوزهای انتشار آنها سروقت داده شود. در قلب یخی و همینطور قهوه تلخ مشکل اصلی سر وقت نبودن توزیع بود که مخاطب را ناامید کرد.» محمودی برای رفع این مشکل پیشنهاداتی هم دارد: «باید هماهنگی مفیدی بین شبکه نمایش خانگی و همینطور بخش دولتی شکل بگیرد. یعنی بخش خصوصی در ارائه محصولاتش بانظم‌ بیشتری عمل کند و دولت هم مجوزها را به موقع صادر کند. اگر این دستورالعمل اجرایی شود شبکه نمایش خانگی رشد چشمگیری خواهد داشت.» با حرف‌های محمودی به این نتیجه می‌رسیم که حتی ساخت برنامه‌های جدید هم آنطور که باید کمکی به این شبکه نکرده است. اما او معتقد است بخش خصوصی تلاش زیادی برای روی پا نگه‌داشتن این صنعت کرده است. اما مشکل اصلی به گفته محمودی این است که شبکه نمایش خانگی از دید دولت، چرخ پنجم است که بود یا نبودش فرق چندانی ندارد! دیدی که امیدواریم در دولت بعدی درست شود.

/ 0 نظر / 14 بازدید