مصاف شکرستان با آواتار!

شکرستان یک مجموعه پویانمایی تلویزیونی ایرانی است که ساخته‌ی شرکت RPCA می‌باشد و تاکنون ۱۰۸ قسمت آن تولید و از برنامه کودک و نوجوان شبکه‌ی ۲ سیمای ایران پخش شده است. این مجموعه با روش «کات اوت» یا بریده‌ی مقوا ساخته و استقبال زیادی از آن شده‌است. قسمت‌هایی از این مجموعه در جشنواره‌های خارجی از جمله جشنواره‌ی چانگوی چین، جشنواره‌ی جیفونی ایتالیا و جشنواره‌ی فیلم کودک هند نمایش یافته‌است. شکرستان در سال ۱۳۸۷ برنده‌ی جایزه‌ی بهترین پویانمایی سال در جشن خانه‌ی سینما شد. در جشنواره‌ی جام جم سال ۱۳۹۰ هم شکرستان در ۸ بخش نامزد دریافت جایزه شده و برنده‌ی بهترین کارگردانی پویانمایی شد.

شکرستان از سال ۱۳۸۷ توسط شبکه‌ی ۲ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود. در ابتدا قرار بود این مجموعه برای ۹۰ قسمت ۱۵ دقیقه‌ای تولید شود امّا بعداً فصل‌های جدید نیز برای آن تعریف شد و طول هر قسمت نیز به ۲۵ دقیقه افزایش یافت.

پخش این مجموعه از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ در شبکه سینمای خانگی آغاز شد، هرچند پیش از آن در آبان ۱۳۹۰ اعلام شده بود که این مجموعه در سینمای خانگی هم پخش می‌شود. همچنین در سال ۱۳۹۰ اعلام شد که قسمت‌هایی از این مجموعه قرار بود که در امارات متحده نیز پخش شود و گفته شد که قسمت‌هایی از این مجموعه قرار است به هم پیوسته و به زبان فرانسوی دوبله شود تا به صورت یک فیلم سینمایی در فرانسه نمایش یابد.

پس از استقبالی که از مجموعه‌ی شکرستان شد عروسک‌هایی به شکل شخصیت‌های این مجموعه با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی و به همّت مرکز نشر الکترونیک و با همکاری مرکز انیمیشن حوزه‌ی هنری، توسط دو شرکت «آیس تویز» و «پالیز» ساخته و در بازار ایران به فروش رفت؛ این عروسک‌ها هم مورد استقبال قرار گرفتند و بیشترین استقبال از عروسک‌های ننه قمر و اسکندر صورت گرفت. همچنین در سال ۱۳۹۰ خبرهایی از تولید یک بازی رایانه‌ای بر اساس مجموعه شکرستان منتشر شد.

اما آیا تولید مجموعه انیمیشن شکرستان نوید بخش روزهای خوب برای هنر انیمیشن در کشور است و آیا محصولات کارتونی ایرانی می‌توانند در مصاف با انیمیشن‌های خارجی پیروز میدان باشند؟

در برنامه نقد و نظر روز شنبه 18 آبان 92 برای بررسی موضوع به سراغ سید مسعود صفوی (تهیه کننده‌ی مجموعه شکرستان) و فرشته حبیبی (منتقد سینما و عضو انجمن نویسندگان و منتقدان سینمای ایران) رفته و از آنها درباره‌ی این موضوع پرس وجو کردم.

لینک برنامه برای دریافت و شنیدن:

http://iranseda.ir/FullItem/?g=1120229

 

/ 0 نظر / 21 بازدید