فوتبال با سیاست یا قطع هشت دقیقه ای ارتباط رسانه با مخاطب؟!

یک- چند سال قبل وقتی یکی از همان داربی های معروف تهران باز هم با نتیجه مساوی به پایان رسید، تماشاگران خشمگین عنان از کف داده و اینبار شعار جدیدی را در فضای استادیوم و حتی خیابان های شهر بر زبان آوردند: " فوتبال با سیاست"؛ همه اعتراض ایشان هم این بود که چرا برخی تصمیم گیران و قیم های مردم دوست ندارند این بازی برنده و بازنده داشته باشد مگر در شرایط خاص.
دو- جمعه 25 اردیبهشت ماه 94 در حافظه فوتبال دوستان باقی می ماند. مردم و علاقه مندان فوتبال، بازی های لیگ برتر را هم زمان از رسانه ای به نام تلویزیون پیگیری می کنند و حساسیت و داغی ماجرا آنجاست که در لیگ چهاردهم، قهرمان در روز آخر از بین  سه تیم تراکتور سازی تبریز و نفت تهران و سپاهان اصفهان مشخص می شود: بازی سپاهان به پایان رسیده و مردم از گیرند های تلویزیون سپاهانی ها و اصفهانی های حاضر در ورزشگاه را می بینند که دست به دعا برداشته اند. چرا که بازی تراکتور سازی تبریز و نفت تهران تا هشت دقیقه مانده به پایان بازی سه بر سه مساوی شده و این نتیجه می تواند سپاهان اصفهان را قهرمان کند.
سه- کارکرد رسانه در اینجا مشخص می شود: بییندگان تلویزیون که با اطلاعات مجری دریافته اند این نتیجه سپاهان را قهرمان می کند و از آنسو در بخش دیگری از تصویر دعای سپاهانی ها را به نظاره نشسته اند با کمال تعجب شاهد بازی تاخیری بازیکنان تراکتور سازی تبریز هستند از تمارض های بی دلیل تا تاخیر در شروع بازی توسط بازیکنان و. به ویژه دروازه بان تراکتور سازی. سئوال بییندگان رسانه این است: مگر اینها نمی دانند که با این تساوی قهرمانی را از دست می دهند؟ پس چرا اینگونه بازی می کنند؟
چهار- فاجعه از جایی شروع می شود که درست پس از پایان بازی حساس این دو تیم که با تساوی سه بر سه تراکتورسازی و نفت پایان می پذیرد، در میان بهت همگان، بازیکنان تراکتورسازی به شادی می پردازند گویی که قهرمان شده اند و از سوی دیگر تماشاگران تبریزی نیز حاضر در ورزشگاه یادگار امام از جایگاه های خود در روی صندلی های ورزشگاه برخاسته و به سوی زمین چمن می روند تا شادی خود را با بازیکنان تراکتوری تقسیم کنند. پخش مستقیم این لحظات، تمامی تماشاگران رسانه تلویزیون را دچار حیرت عجیبی می کند زیرا کسب مقام نائب قهرمانی برای تیمی که بالاترین احتمال را برای قهرمانی این دوره داشته و بازی سه – یک برده را مساوی می کند اتفاق چندان خوشایندی نیست.و بعد خروج تماشاگران از زمین با دخالت پلیس و باقی ماجرا که گریه مردم و بازیکنان و کادر فنی و شعارهای آنچنانی و پرت شدن صندلی ها به داخل زمین و شکستن شیشه ها و .... اتفاقات ریز و درشت دیگری در استادیوم تبریز است که رسانه از انتقال آن به مخاطب پرهیز می کند.


پنج- پرده ها اندکی کنار می رود و قضیه بازی تاخیری تراکتور سازی در آن هشت دقیقه پایانی به خیال قهرمانی روشن می شود: طنین انداز شدن شایعه تساوی دو تیم فوتبال سپاهان و سایپا در بین کادر فنی تراکتور و نفت و همچنین بازیکنان و تعدادی از تماشاگران این دو تیم خبری بود که در پی خود، چون و چراهای زیادی داشت و در این میان سوالات زیادی به ذهن تمامی مردمی که بی خبر ازهمه جا و متعجب در خانه های خود و در پای تلویزیون نشسته بودند خطور می کرد سوالاتی مبنی بر اینکه چه کسی این شایعه را پخش کرده و چگونه این شایعه به راحتی از سوی مربیان و بازیکنان مورد قبول قرارگرفته است.در این میان مدیرعامل باشگاه نفت تهران نیز پس ازاتمام بازی در گفتگو با خبرنگاران خبر از قطع شبکه های تلویزیونی، رادیویی و حتی موبایل  از دقیقه ۸۷ به بعد داده و از سوی دیگر منصوریان، سرمربی تیم نفت  نیز خبر از پخش شدن شایعه ای در بین نیمکت دو تیم می دهد که خود، آن را کار کثیف می نامد.
شش- در صحبتهای مدیر عامل نفت تهران نکته عجیبی نهفته است: قطع شدن شبکه های تلویزیونی داخل رختکن، خاموش شدن اسکوربورد ورزشگاه، قطع شدن شبکه های رادیویی و حتی موبایل در هشت دقیقه پایانی بازی در حالی که جریان برق قطع نشده. معنایش این است که امواج اجازه ارتباط با مخاطب را نیافته اند و در واقع به نوعی سیستم امواج رادیو و تلویزیون و تلفن همراه قطع شده و ارتباط رسانه با یکصد هزار مخاطب داخل استادیوم تبریز به مدت هشت دقیقه قطع شده و به عبارت دیگر این یکصد هزار نفر بدر مدت زمان هشت دقیقه از عالم و آدم بی خبر مانده اند. چرا؟
هفت- اینکه شایعه در بین نیمکت نشینان تیم تبریزی پخش شده و آنها هم بازی را مدیریت کرده اند و امروز بعد از 48 ساعت  فرد یا افرادی که شایعه تساوی در اصفهان را در ورزشگاه به راه انداخته اند مظنونان اصلی این ماجرا هستند یک بازی بچه گانه و خط انحرافی است. نکته مهم در این ماجرا این است که کدام قیم یا مسئول یا سیاست گذار یا مدیر ارشدی که همواره برای مردم و بجای مردم تصمیم گرفته و می گیرد به ناگاه دستور به قطع امواج رادیو تلویزیون و موبایل در محدوده ورزشگاه را میدهد تا احیانا و به زعم ایشان اتفاقات ناگواری رخ ندهد؟
هشت- اینگونه تصمیم گیری ها شاید در جریان برخی مسائل سیاسی در کوتاه مدت (تاکید می کنم در کوتاه مدت) مفید به فایده واقع شود اما بدون تردید در دراز مدت آثار تخریبی شدیدی بر جای خواهد گذاشت. آثاری که حتما و بدون شک در روزها و ماههای آینده در کلیت جریان فوتبال ایران و به ویژه در ورزش و مردم فوتبال دوست تبریز به چشم خواهد آمد.


نه- بازی با مردم از طریق رسانه اصول و آداب و قواعدی دارد اما بازی با رسانه برای کنترل مردم بسیار خطرناک است. دود اینگونه بازی های بچه گانه و خام دستانه با رسانه آنهم در عصر انفجار اطلاعات و دهکده جهانی فقط و فقط به چشم مردم و نظام خواهد رفت و بس.

/ 0 نظر / 109 بازدید