سمفونی گوشخراش تولید تا اکران

یادداشت اخیرم در خصوص  برنامه ریزی اکران فیلم های سینمای ایران منتشر شده در صفحه 26 روزنامه ایران روز شنبه پنجم مرداد 92

لینک مطلب:سالهاست می‌خوانیم و می‌شنویم که آمار تماشاگران سینماها رو به کاهش است. صاحبنظران و کارشناسان دلایل متعدد و متفاوتی را برای این کاهش ذکر می‌کنند، اما نکته و دلیل مهمی که در این چند ساله از دید متخصصان امر مغفول مانده نداشتن جدول زمانی مشخص اکران سینماهاست. 
این‌که فیلمنامه نویس ما فیلمنامه‌اش را به امید خدا و خوب بودن آب و هوای پیرامون سیاستگذاران سینمایی می‌نویسد درست. این‌که تهیه‌کننده سینمای ما با هزار نذر و نیاز و به امید خدا فیلمنامه‌اش را برای تصویب به شورای صدور پروانه نمایش می‌فرستد درست. این‌که فیلمساز ما فیلمش را با اما و اگرهای فراوان و آن هم به امید خدا و مساعد بودن شرایط روحی و جسمی اعضای شورای پروانه نمایش می‌سازد هم درست... اما باور بفرمایید مسأله جدول زمان بندی اکران اصلاً نکته دیگری است که نمونه بارز بی‌برنامگی و بی‌تدبیری در سینمای ایران است. زمانی که عرضه و تقاضا در روند تولید و نمایش ما برابری نمی‌کند و تعداد ناوگان سالن‌های سینمای ما کفاف 
70 تا 80 و خرده‌ای فیلم را نمی‌دهد یکی از همین بی‌تدبیری هاست. سالهاست که می‌دانیم ظرفیت اکران سالانه سینماهای ما در بهترین حالات بین 40 تا 50 فیلم است.. پس نخستین واقعیت ما می‌بایست خروج از رویای ساخت سالانه 200 فیلم و بسنده کردن به همین 40 تا 50 فیلم باشد. به عبارت دیگر سیاستگذاران سینمای ایران باید ساعت سیاستگذاری و مدیریت خود را روی همین تعداد واقعی تنظیم کنند. از دیگر سو همواره از آبان ماه به بعد روند تولید فیلم‌ها سیر صعودی عجیبی به خود می‌گیرد و تقریباً در شش ماهه قبل از آن خبری از تولید وجود ندارد. پس تنظیم برنامه مشخص تولید و توزیع همین 40 تا 50 فیلم برای ساخت در طول یک‌سال باید در دستور کار برنامه ریزان قرار گیرد و تقریباً به طور متوسط ماهانه 4 فیلم کلید بخورد. روند حمایت‌ها و نظارت‌ها نیز باید دقیقاً از همین هارمونی پیروی کند و به بیان دیگر نباید در صدور پروانه ساخت یا نمایش زیاده روی یا امساک شود ضمن این‌که توزیع مناسب پروانه‌های مذکور در طول ساخت نیز باید برای شوراهای محترم الزامی باشد. همه اینها اگر به شکل مشخص و برنامه‌ریزی شده انجام شود و تیم سازنده فیلم نیز از گیر نکردن فیلم در هفت‌خان پروانه نمایش مطمئن باشد آنگاه برنامه‌ریزی و پیش‌بینی تاریخ اکران به سادگی امکان پذیر خواهد بود. در عین حال چنانچه این سمفونی به شکل صحیحی اجرا شود بدون تردید زمان‌های مشخصی به عنوان اکران‌های طلایی وجود نخواهد داشت و اکران‌هایی مانند عید نوروز و عید فطر و... به تاریخ خواهد پیوست. از طرف دیگر دغدغه مهم سازندگان و سرمایه گذاران فیلم‌ها نیز با مشخص شدن تاریخ اکران فیلم‌هایشان برطرف شده و برنامه‌ریزی دقیق و منسجم تری برای تبلیغات مختلف فیلم شکل می‌گیرد. 
به اینها بیفزایید احترام به تماشاگر عزیز را که با مشخص شدن تاریخ احتمالی اکران می‌تواند به راحتی فیلم دیدن را در سبد کالاهای فرهنگی خود جای دهد و کمی بیشتر قدر ببیند. 
/ 0 نظر / 15 بازدید