جایگاه نمایش های سنتی کجاست؟

شامگاه سی ام شهریور ماه ،شانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش های آیینی و سنتی باحضور پیشکسوتان هنر نمایش به کار خود پایان داد.

این مراسم در محوطه باز تالار وحدت و با حضور پیشکسوتانی چون علی نصیریان ، ولی الله شیراندامی، سیاوش طهمورث، پری صابری ، جواد انصافی و همچنین علی مرادخانی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و قادر آشنا، مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی برگزار شد .علی مراد خانی در سخنانی به نقش نمایش های آیینی و سنتی در انتقال آداب و رسوم مناطق مختلف کشور اشاره کرد و گفت: یکی از موارد مهم در مورد این نوع نمایش آن است که باید این نمایش ها را به صورت آکادمیک دنبال کنیم.

داود فتحعلی بیگی نیز گفت: جشنواره در دوره های اول با حدود 20 نمایش برگزار شد اما رفته رفته جشنواره از نظر کمی وکیفی ارتقا یافت.اما آیا برگزاری جشنواره نمایش های سنتی آیینی نشانه توجه به این گونه ی نمایشی است؟ به راستی در طول سال و خارج از فضای جشنواره چه توجهی به نمایش های سنتی می شود؟

در برنامه نقد و نظر دوشنبه 8 مهرماه 92 به عنوان(کارشناس مجری) به سراغ دکتر اردشیر صالح پور ( مدرس دانشگاه و پژوهشگر تاتر) ؛فرشته حبیبی ( عضو کانون منتقدان تاتر ایران) و دکتر محمدحسین ناصر بخت (نویسنده و پژوهشگر تاتر ) رفته و از آن ها درباره وضعیت نمایش سنتی پرس و جو کرده ام.

لینک برنامه برای دریافت:

http://iranseda.ir/FullItem/?g=1106311

/ 0 نظر / 19 بازدید