سرنوشت پرابهام تالار مولوی

تالار مولوی از شش ماه پیش به بهانه تعمیر تعطیل شد و هنوز هیچ نشانه‌ای از تعمیراتی که قرار بود حدود یک ماه پیش در این تالار برای فعالیت دوباره آن انجام شود، دیده نمی‌شود. هیأت‌مدیره‌ی خانه‌ی تئاتر از آنجا که این تعطیلی به درازا کشیده، درباره‌ی بازگشایی مجدد تالار مولوی بیانیه‌ای را منتشر کرد که متن کامل آن به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

ریاست محترم دانشگاه تهران

فرزانه گرانقدر آقای دکتر فرهاد رهبر

با احترام و با خرسندی از وظیفه‌ی سترگ فرهنگی- علمی بزرگی که به عهده دارید، خانه تئاتر ایران که تنها نماینده‌ی مردمی و غیر دولتی در تئاتر کشور می‌باشد وظیفه‌ی خود می‌داند در گزارشی موخر درخواست خود را در رابطه با بازگشایی مجموعه‌ی تالار مولوی به شما بدهد.

تالار مولوی از آغاز دهه‌ی چهل یکی از بزرگ‌ترین مراکز پیشگام هنر مدرن و متعهد تئاتر بوده و در رشد و توسعه‌ی تئاتر ایران تأثیر بسزایی داشته، تا آنجا که هرگز از نوپویی تئاتر جهان واپس نمانده است.

در پایان لازم به ذکر است که بزرگ‌ترین هنرمندان تئاتر کشور ما از این مرکز و در این مرکز، رشد کرده و از شخصیّت‌های ماندگار هنر ما بوده‌اند و این کاروان بی‌بدیل همواره ادامه داشته است و تئاتر دانشجویی بزرگ‌ترین تجربیات آغازین خو را در این مجموعه به چالش گرفته است.

با این گزارش کوتاه جایگاه با ارزش این تالار و کاربرد تاریخی آن را در رشد و توسعه تئاتر تأکید می‌کنیم و از سوی جامعه تئاتر ایران تقاضای بازگشایی هرچه سریع‌تر این مجموعه را از شما داریم.

لازم به ذکر است که مرکز تئا‌تر مولوی از ابتدای سال ۹۲ هیچ فعالیت جدّی تئاتری را تجربه نکرده و آخرین نمایش‌های دانشجویی که در این سالن روی صحنه رفته به ماه‌های پایانی سال ۹۱ بازمی‌گردد. این مرکز طبق گفته مدیریت مجموعه و دیگر مسئولان نیازمند دریافت منابع مالی (چیزی حدود 200میلیون تومان) برای بازسازی سیستم برق‌کشی فرسوده و ارائه خدمات بهتر به مخاطبان و تماشاگران، در فضایی ایمن، است که متأسفانه این منابع از سال گذشته تا امروز اختصاص پیدا نکرده و سعید اسدی، مدیریت مجموعه، تأکید دارد شرایط به جایی رسیده که ضمانتی برای حفظ امنیت هنرمندان و مخاطبان حاضر در سالن وجود ندارد.

در برنامه نقد و نظر دوشنبه 25 آذرماه 92 رادیو ایران صدا به سراغ ایوب آقاخانی (نمایشنامه‌نویس؛ کارگردان؛بازیگر و مدرّس تئاتر) و فرشته حبیبی (عضو کانون ملّی منتقدان تئاتر ایران) رفته و از آنها درباره وضعیت تالار مولوی پرس‌وجو کرده ام.

لینک برنامه برای دریافت و شنیدن:

http://iranseda.ir/FullItem/?g=1127545

 

/ 0 نظر / 17 بازدید