نقد "بی تابی بیتا" در برنامه "آپارات" رادیو جوان

چهارشنبه شب گذشته پنجم تیرماه در برنامه زنده "آپارات" رادیو جوان شرکت کردم. در این برنامه قرار بود فیلم "بی تابی بیتا" جدیدترین ساخته مهرداد فرید رو نقد و بررسی کنیم. که من از طریق خطوط تلفن و سید رضا صائمی دوست و همکار منتقدمون نیز با حضور در استودیو آپارات درباره فیلم صحبت کردیم.
وجود داستانک های زیاد که مخاطب داستان رو از خط اصلی داستان دور میکنه ، عدم وجود نقطه کانونی برای به هم رسیدن داستانک ها، دغدغه فراوان نویسنده فیلمنامه در خصوص مسائل و آسیب های مختلف اجتماعی که جامعه امروز درگیر اونهاست، پرهیز از تاکید بر روابط عاشقانه و اینجور حرفا، پایان بندی غیر منتظره و بسیار خامدستانه از جمله مسائلی بود که من درباره اونها صحبت کردم.


رضا صائمی هم تا حد زیادی با نظرات من موافق بود و نظرات خوب دیگه ای رو هم درباره فیلم ارائه کرد.
اواخر برنامه مهرداد فرید کارگردان فیلم هم که قرار بود توی استودیو حاضر بشه وبدقولی کرده بود و به برنامه نرسیده بود از طریق تلفن به ما وصل شد. مهرداد که از دوستان قدیمی ما هم هست. همون کاری رو کرد که کارگردان های دیگه هم قبل از اون همینکارو کردن و میکنن و البته یه ترفند قدیمیه. اون شروع کرد به نصیحت کردن منتقدان و اینکه به یه بلیه دچار شدن که میرن دنبال نقد محتوایی و این حرفا و رضا صائمی هم تا حدی جوابشو داد. نوبت منم که شد اول گفتم ما در این بحث به نتیجه نمیرسیم. چون مهرداد فرید خودش منتقد بوده و ذاتا یه منتقد از اینکه ازش انتقاد کنن زیاد خوشش نمیاد. بعدش هم از صحبتهای خودش استفاده کردم و یه سری نقد به دیدگاهای ایشون وارد کردم.
در پایان هم تاکید کردم که هنوز از نظر من فیلم اول مهرداد که اسمش بود "آرامش در میان مردگان" هنوز بهترین فیلمشه و فرید نتونسته موفقیت نسبی فیلم اولشو تکرار کنه.
کلا برنامه خوبی بود و البته مثل همیشه وقتش خیلی کم که بسیاری از حرفامون نگفته موند.

/ 0 نظر / 69 بازدید