شبکه نمایش خانگی در حال صعود؟!

مصاحبه اخیرم با روزنامه تهران امروز سه شنبه 12 آذرماه 92 صفحه 12 درباره سریال سازی در شبکه نمایش خانگی به بهانه سریال شاهگوش ساخته داود میرباقری

لینک مطلب:

http://tehrooz.com/1392/9/12/TehranEmrooz/1331/Page/12/

http://tehrooz.com/1392/9/12/TehranEmrooz/1331/Page/12/TehranEmrooz_1331_12.pdf

محبوبه شعاعی: شاید بتوان گفت شبکه نمایش خانگی از زمانی که «قلب یخی» وارد این شبکه شد، رونق بیشتری گرفت. سریالی که از هفته اول مرداد ماه 89 در این شبکه منتشر شد. قلب یخی اولین تجربه ساخت سریال برای شبکه نمایش خانگی بود. سریالی به کارگردانی «محمدحسین لطیفی» و با ستارگان سینما و تلویزیون. این سریال اولین سریالی بود که به تبعیت از همتاهای خارجی‌اش به صورت فصلی منتشر شد. اما مشکلات فراوانی بر سر راه این کودک نورسیده وجود داشت! کپی‌های غیرمجاز باعث ورشکسته شدن تهیه‌کننده‌اش شد. اما مدت زیادی از انتشار این سریال نگذشته بود که «قهوه تلخ» مهران مدیری پا به میدان گذاشت. سریالی که گفته می‌شد برای تلویزیون ساخته شده اما مذاکره بین تهیه‌کننده اثر و تلویزیون به جایی نرسیده و در نهایت به شبکه نمایش خانگی آمد. این سریال هم در اولین حضورش با استقبال خوبی از طرف مخاطبان همراه بود اما در نهایت با بدقولی در انتشار قسمت‌های پایانی سریال و حاشیه‌هایی که برای سریال به وجود آمد، مردم نسبت به پایان کار ناامید شدند. اما این روزها سریال «شاهگوش» به کارگردانی «سیدداوود میرباقری» وارد این شبکه شده که به‌زعم بسیاری شاید باعث بازگشت رونق به سریال‌های شبکه نمایش خانگی شود. میرباقری یکی از کارگردان‌های شناخته شده در حوزه سینما، تلویزیون و تئاتر است و کسی است که مردم از دیدن آثارش لذت می‌برند. اما آیا واقعا حضور میرباقری می‌تواند بخش سریال شبکه نمایش خانگی را نجات دهد؟ «مصطفی محمودی» دبیر اتحادیه شرکت‌های ویدئو رسانه ایران در پاسخ به این سوال به تهران امروز می‌گوید: «بدون تردید حضور امثال داوود میرباقری که از بزرگان حوزه تئاتر، سینما و تلویزیون است کمک بزرگی به رونق بازار این حوزه می‌کند. به نظر من باید حضورش را به فال نیک گرفت و باید از چنین حضورهایی حمایت کرد. به نظر من باید فضایی ایجاد شود که سایر بزرگان نیز وارد این شبکه شوند و خودشان را در ساخت سریال برای نمایش خانگی بیازمایند و در نهایت محصول خوبی را به مردم تحویل دهند. استقبال از سریال شاهگوش نشان داد که سریال توانسته به خوبی با مردم ارتباط برقرار کند.» 

نکته اصلی اینجاست که بعد از اتفاقاتی که برای قلب یخی و قهوه تلخ افتاد اعتماد مردم به سریال‌های عرضه شده در این شبکه کم شد. اما محمودی معتقد است دوران قلب یخی و قهوه تلخ، دوران آزمون و خطای شبکه نمایش بوده. او در توضیح بیشتر می‌گوید: «درست است که آن اتفاقات برای دوسریال اول افتاد اما سر «ویلای من» و «باغ مظفر» خوب عمل شد. درباره شاهگوش هم همین‌طور. البته نکته‌ای که همیشه فراموش می‌شود این است که گرفتن مجوز برای انتشار هر قسمت پروسه‌ای‌ست که از دست عوامل هم خارج است. اما با مسئولان صحبت شده تا در روند اعطای مجوز تغییر ایجاد شود.» اما یک آمارگیری میدانی از سوپرمارکت‌های عرضه این محصول نشان می‌دهد که فروش قسمت سوم شاهگوش نسبت به قسمت‌های اولش با افت مواجه شده. محمودی در توضیح این اتفاق نیز می‌گوید: «این اتفاق به دلیل تداخل توزیع قسمت سوم این سریال با ماه محرم بود و دیگری افت تبلیغات سریال است.» با تمام این حرف‌ها به نظر می‌رسد حوزه سریال در شبکه نمایش خانگی در حال عبور از دوره سکون و افولش است و احتمال حضور بزرگان دیگری چون «کمال تبریزی» یا «حسن فتحی» هم در این حوزه وجود دارد.

 

 

/ 0 نظر / 15 بازدید