انصراف‌های جشنواره‌ای

جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر، جشنواره‌ای است که همیشه برای برگزاری آن به خود بالیده‌ایم و با برگزاری آن در سی‌واندی دوره اعلام کرده‌ایم که مسئولان ما با گذشت زمان هنوز به مسائل فرهنگی اهمیّت می‌دهند و برگزاری چنین جشنواره‌هایی در کنار دیگر جشنواره‌های فرهنگی- هنری برایشان اهمیّت دارد. جشنواره‌ای که عنوان بین‌المللی را با خود یدک می‌کشد و هرساله میزبان کشورهای متعدّدی است، کشورهایی چون فرانسه، آلمان، ایتالیا تا کره‌ی جنوبی.

این در حالی است که برگزاری جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر همیشه شایسته‌ی نام و اندازه‌ی این جشنواره نبوده است؛ به گونه‌ای که در برخی دوره‌ها شاهد این بوده‌ایم که کارها دارای ضعف بسیاری بوده‌اند و در حدّ این جشنواره ظاهر نشده‌اند. این اتفاق نه درباره‌ی تئاترهای ایرانی، که درباره‌ی تئاترهای خارجی هم رخ داده است و در برخی دوره‌ها انتخاب تئاترهای خارجی حاضر در این جشنواره داوران این بخش را زیر سوال برده است.

آنچه که گفته شد امری طبیعی است که درباره‌ی هر جشنواره‌ی تئاتری ممکن است رخ دهد و نباید به آن خرده گرفت؛ چرا که بارها اعلام شده است تئاتر، هنری زنده است و هر اجرا ممکن است با اجرای دیگر تفاوت داشته باشد؛ البته این بدین معنا نیست که به کیفیّت توجه نمی‌شود، بلکه منظور ما این است که مخاطب و البته حال بازیگر و فضای اجرا نیز در هر اجرا تأثیر بسزایی دارد.

امّا اتّفاقی که چند دوره است که موجب شده تا جشنواره‌ی تئاتر فجر کمی از نظر کیفی تنزل یابد، حضور نداشتن کارگردانان صاحب‌نام است؛ برخی از کارگردانان صاحب‎سبک در دوره‌های پیشین برگزاری این جشنواره اعلام کردند که تمام تمرکز خود را برای اجرای عموم می‌گذارند و حاضر نیستند تا در جشنواره تئاتر فجر اجرایی داشته باشند. این صحبت عملی شد و سال‌هاست که ما در جشنواره‌ی تئاتر فجر، دیگر نام کارگردانانی چون محمد یعقوبی، حسین کیانی و... را در جدول اجراها نمی‌بینیم. 

در کنار این اتّفاق مسئله‌ای که اهمیّت دارد این است که با وجود این‌که کمتر از یک ماه به برگزاری جشنواره‌ی تئاتر فجر مانده، این روزها کارگردانانی که اعتبار این جشنواره هستند نیز یکی‌یکی در حال انصراف از حضور در جشنواره هستند؛ کارگردانانی چون ایوب آقاخانی که قرار بود تا در این دوره نمایش «شمعدانی‌ها» را به روی صحنه ببرد تا روزبه حسینی و فریدون محرابی که هرکدام تصمیم داشتند تا دو نمایشنامه از اکبر رادی را با نام‌های «آمیز قلمدون» و «صیادان» در این دوره از جشنواره اجرا کنند که متأسفانه با وجود مشکلاتی که همیشه بر سر راه تئاتر بوده است این اتفاق عملی نشد و با وجود نزدیک شدن به این جشنواره، این کارگردانان از حضور در جشنواره انصراف دادند و تصمیم گرفتند تا نمایشنامه‌های‌شان را در اجرای عموم به سالن‌ها بیاورند.
در این برنامه مصطفی محمودی (کارشناس مجری) به سراغ منوچهر اکبرلو (نمایشنامه نویس؛کارگردان و پژوهشگر تئاتر) و فرشته حبیبی (عضو کانون ملیّ منتقدان تئاتر ایران) رفته و از آنها درباره‌ی وضعیت انصراف کارگردان‌ها از شرکت در جشنواره‌ی تئاتر فجر پرس‌وجو کرده است. 

لینک برنامه برای دریافت و شنیدن:

http://iranseda.ir/FullItem/?g=1133862&s=%D9%86%D9%82%D8%AF%20%D9%86%D8%B8%D8%B1%20%D8%AA%D8%A6%D8%A7%D8%AA%D8%B1

 

/ 0 نظر / 15 بازدید